Blog
Mutlu Çalışan, Mutlu Müşteri Yaratıyor
Mutlu Çalışan, Mutlu Müşteri Yaratıyor
Paylaş

Ofis Tasarımında Multidisipliner Yaklaşım

Çalışma alanı ve ofis mimarisinde multidisipliner tasarım, çalışma alanlarının ve ofislerin çalışanların ihtiyaçlarına ve iş hedeflerine daha iyi uyum göstermesini sağlar. Yapılan tasarımda çalışma alanlarının ve ofislerin fiziksel, psikolojik ve sosyal boyutları göz önünde bulundurularak tasarım geliştirilir. Böylelikle çalışanların ihtiyaçlarını ve iş hedeflerini daha iyi anlaması sğlanırken, daha üretken ve verimli ofis ortamı yaratma, iş sağlığı ve güvenliğini iyileştirme, çalışanların memnuniyetini ve bağlılığını artırma da sağlanmış olur.

Multidisipline tasarım yaklaşımına sahip Mod Tasarım Marka Sahibi Ercan Sicim, “Tasarımdan yalnızca görsel güzellik anlaşılmasın, güzel bir tasarım demek; kullanışlı olması demek, kullanıcı dostu olması demek, dayanıklı olması demek, rahat olması demek, işlevsel olması demek. O yüzden tasarım yaparken birçok parametreyi göz önünde bulunduruyoruz ve multidisipliner çalışarak optimum sonucu bulmaya çalışıyoruz. İç mimari projelerin temelinde bunların olması gerek. 20 yılı aşkın süredir ofisleri, şirket genel müdürlüklerini, hastaneler ve havalimanları gibi önemli noktaların ofis alanlarını tasarlayıp, ürettiğimiz yüzlerce ofis mobilyası ile donatıyoruz. Uzman ekibimiz ile birlikte işlevsel, esnek ve fikir üretmeye elverişli ofisler tasarlıyoruz” diyor.

Ercan Sicim, “Pandemi süreci ofis seperasyon sistemlerine olan ilgiyi artırdı. Konfor açısından geliştirilmiş ofis mobilyaları, aksesuarlar ve modern ofis tasarımları tüm iş yerlerine ilham verdi.  Esnek ve uyarlanabilir çalışma alanları sağlamak yeni gerçekliğimiz. Ve bunun için ofislerin geleceğini uyarlanabilir çalışma alanları ile daha da ileriye taşıyoruz” şeklinde konuştu.

Multidisipliner yaklaşımın çalışma alanları ve ofis tasarımında uygulanmasına ilişkin bazı örnekler şu şekilde sıralanabilir:

  • Çalışanların farklı çalışma ihtiyaçlarını karşılamak için farklı çalışma alanları ve ofis mobilyaları tasarlanması
  • Çalışanların iş verimliliğini ve üretkenliğini artırmak için ergonomik tasarımların kullanılması
  • Çalışanların iş sağlığı ve güvenliğini iyileştirmek için uygun havalandırma, aydınlatma ve akustik çözümlerin kullanılması
  • Çalışanların motivasyonunu ve bağlılığını artırmak için ofislerde sosyal alanlar ve ortak çalışma alanları tasarlanması

Multidisipliner yaklaşım, çalışma alanları ve ofislerin daha verimli, üretken ve sağlıklı olmasını sağlamada önemli bir rol oynamaktadır.