Blog
Açık Ofislerde Verimliliği Arttırmanın Yolları
Açık Ofislerde Verimliliği Arttırmanın Yolları
Paylaş

Açık Ofislerde Verimliliği Artırmanın Yolları

Açık ofisler, son yıllarda iş dünyasında oldukça sık tercih ediliyor. Ancak, iş verimliliği açısından bazı dezavantajları olduğunu düşünen çalışan sayısı da az değil. Doğru ofis tasarımıyla bu dezavantajların rahatlıkla ortadan kaldırılabileceğini ve verimin artırılabileceğini söylemek mümkün.

Açık ofislerin çalışan ve iş verimliliği bakımından en büyük avantajı, çalışanların birbirleriyle daha fazla etkileşimde bulunabilmesi oluyor. Bu, özellikle ekip çalışmalarında iş birliği ve fikir alışverişi için verimli ofis ortamı sağlıyor. Ayrıca, açık ofislerin kapalı ofislere göre daha sosyal olan atmosferi çalışanlar arasında da daha iyi bir ilişki kurulmasına etki ediyor. Doğru tasarlanamadığında ise açık ofisler, iş verimi açısından kayıplara, çalışan mutsuzluğuna sebep olabiliyor. Çalışan tarafında görülen en büyük sorunlardan biri sıklıkla ‘gürültü’ kavramı. Telefon görüşmeleri, toplantılar, ortak alanlarda kullanılan yazıcı vb. gibi ortak ofis malzemeleri kullanımı ve diğer çalışma aktiviteleri nedeniyle ofisinizde istemediğiniz yükseklikte bir gürültü seviyesi oluşur. Bu da çalışanların konsantrasyonunu ve üretkenliğini azaltır. Bu nedenle, akustik çözümler ile ses düzenlemesi yapmak oldukça önemli. Bunun için neler yapılabilir?

Akustik paneller: Duvarlara, tavana veya mobilyalara monte edilebilen akustik paneller, yankı ve gürültüyü azaltmaya yardımcı olur. Bu panellerin, ofisin çeşitli bölgelerinde kullanılmasıyla çalışanlara daha sessiz ve odaklanmış bir çalışma ortamı sağlanır.

Akustik bölme duvarları: Gürültüyü engelleyen, ofiste sesi yalıtımı yapan ve ses emici özellikli bölme duvarlar, ofis içinde belirli alanları daha sessiz ve özel hale getirmek için kullanılıyor.

Akustik tavanlar: Akustik tavanlar, yankıyı azaltarak ofiste gürültü seviyesini düşürmeye yardımcı olur. Son dönemde kullanımı giderek artan bu tavanlar özellikle çok sayıda çalışanın bulunduğu açık ofisler için idealdir.

Perde ve halılar: Halı ve perdeler, yüzeylere çarpan sesleri emerek ofiste gürültüyü azaltır. Ofisinizde halı kullanarak, ayak sesleri ve mobilyaların kayması gibi sesleri azaltabilirsiniz.

Açık ofislerdeki ses sorunlarını çözmek için bunlar gibi birçok akustik çözüm bulunuyor. Ofisinizde bu akustik çözümlere yer vererek daha sessiz ve odaklanmış bir çalışma ortamı sağlayabilirsiniz.

Açık ofisler çalışanların etkileşimini artırmak ve iş birliği yapmalarını sağlamak için popüler bir seçenek olsa da bazı çalışanlar için mahremiyet eksikliği ve dikkat dağıtıcı unsurlar nedeniyle de zorlayıcı olabilir. Bu nedenle, kişiye özel ofis uygulamaları, ofislerdeki seperasyon konusu ve bölücü sistemler, mahremiyet alanlarını korumak için oldukça önemli.

Bölücü duvarlar: Açık ofislerde bölücü duvarlar, çalışanlara özel alan yaratmak ve departman alanlarını ayırmak için kullanılıyor. Bu duvarlar; cam bölme, ahşap bölücü panel veya farklı malzeme seçenekleriyle tasarlanabilir. Böylece, çalışma ekipleriniz departman olarak bağımsız alana sahip olur.

Bölücü paneller: Çalışanların birbirleriyle etkileşimini engellemeden, mahremiyet alanları yaratmak için bölücü paneller kullanılıyor. Bu paneller, özellikle çalışma alanları arasındaki mesafeyi korumak için uygundur.

Bölücü mobilyalar: Ofis mobilyaları da bölücü sistemler olarak kullanılabilir. Depolama amaçlı kullanılan Alp dolap, şık tasarımıyla da departmanlar arasında estetik bir atmosfer yaratıyor. Tekerlekli yapısı ile istendiğinde konumu değiştirilerek ihtiyaçlarınıza pratik çözüm getiriyor.

Bitkiler: Bitkiler, ofis içinde doğal bir bölücü sistem oluşturur. Estetik olarak ofislere ferahlatıcı, pozitif etki eden bitkiler aynı zamanda havayı temizlemeye yardımcı olur, stresi azaltır ve çalışanların odaklanmasını artırır. Bitki peyzajlı Trigon yarattığı rahatlatıcı ambiyansıyla üniteler arası ya da sosyal alan mobilyası olarak oldukça sık tercih ediliyor.

Bölücü duvarlar, paneller, mobilyalar ve bitkiler çalışanlar için daha özel bir çalışma ortamı yaratılmasına yardımcı olur. Bu bütünleşik ofis çözümleri, çalışanların motivasyonunu ve üretkenliğini artırarak, şirketin genel başarısına katkı sağlar.

İşverenlerin ve çalışanların ihtiyaçlarına göre doğru tasarlanmış açık ofisler, çalışanların iş birliği ve iletişim kurmalarına yardımcı olurken, aynı zamanda gürültü, mahremiyet ve konsantrasyon sorunlarını da çözer.

Çalışan konforu ve verimini artırarak işinizin büyümesine katkı sağlayacak ürünlerimizi buradan inceleyebilirsiniz.