Blog
Açık Ofislerde Ergonomi
Açık Ofislerde Ergonomi
Paylaş

Modern iş dünyasında, yeni bir döneme geçiliyor ve giderek değişen çalışma anlayışıyla daha popüler olan açık ofisler tercih ediliyor. İnsanların aynı ortamda çalıştığı bu dinamik açık ofisler, çalışan verimliliğini desteklerken bazı durumlarda zorlayıcı olabiliyor. Açık ofislerin renkli dünyasını keşfetmeye hazır olun.

Açık ofisler geleneksel kapalı ofis düzenlerinin yerine, geniş bir çalışma alanını içeren modern iş ortamlarıdır. Yüksek duvarlar ve kapalı kapılar yerine, ferah ve açık bir alan sunarak şeffaflığı ön planda tutar. Çalışanları daha kolay bir şekilde bir araya getirir, iletişimi kolaylaştırır ve iş birliğini teşvik eder. Böylece çalışmaların daha hızlı yürütülmesine ve fikir alışverişinin daha verimli bir şekilde gerçekleşmesine yardımcı olur.

Aynı ortamı paylaşmak, ekip üyelerine birbiriyle daha yakın ilişkiler kurdurur ve böylece çalışmanın getirdiği dayanışmayla ekip ruhu güçlenir.

Çalışan hareketliliğiyle mobiliteyi sağlayarak insanın sağlıklı bir çalışma alanında olmasına yardımcı olur.

Açık ofislerdeki havalandırma sistemleri, iç mekân havasını sürekli olarak tazeleyerek daha iyi bir hava kalitesi sağlar, bu sağlık ve konforu artırır. Böylece çalışanların daha iyi odaklanmalarına yardımcı olur.

Gün ışığından yararlanmak iş performansını artırabilir. Gün ışığından maksimum yararlanılan ofis ortamları çalışan motivasyonunu ve verimliliğini olumlu etkiliyor.

Açık ofisler genellikle esnek çalışma düzeni sağlama bakımından grup çalışmalarını kolaylaştırır. Bu esneklik uygulamalarının, çalışanların ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlanması önemlidir. Konsantrasyon gerektiren işler üzerinde çalışırken performansınızı etkileyen etkenler olabiliyor. Bunlar diğer çalışanların konuşması, telefon görüşmeleri veya diğer gürültü kaynakları olabilir. Çözüm olarak;

Akustik Düzenlemeler: Ortamdaki ses sorunlarını gidererek, sesin daha net ve temiz duyulması, yankı ve çınlamanın giderilmesi, sesin istenilen noktadan duyulması gibi faydalar sağlar.
Özel Sesli Bölgeler: Açık ofiste ses yalıtımlı kabinler veya bölücü sistemler kullanılabilir. Çalışanlar bu özel alanlara geçerek, dikkat dağıtan gürültü kaynaklarını engelleyebilirler.

Kulaklık Kullanımı: Gürültülü bir ortamda aktif gürültü engelleme özelliğine sahip kulaklıkla müzik dinlemek dikkati gürültüden uzaklaştırabilir. Bu özellikteki kulaklıklar çalışanların konsantre olma becerisini artırabilir.

Sonuç olarak, açık ofisler iletişim becerisini güçlendiren ve iş birliği sağlayan bir ortam sunabilir. Bunun için doğru tasarlanmış ve düzenlenmiş açık ofisler verimliliği artırmak için doğru bir seçimdir.