İŞ YERİNDE KONSANTRASYONU ARTTIRMAK İÇİN..


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/modtasar/public_html/wp-content/themes/epoch/backend/helper-functions.php on line 710

 

İşyerinde dikkatinizi artırmanın 4 yolu Kansas State Üniversitesi’nin önerdiği tekniklerden birisi, dikkatiniz her dağıldığında kendinize bu cümleyi tekrarlamanız. Bir işe yoğunlaşmışken kapı çarptı ve odaya iş arkadaşınız mı girdi? Dikkatinizin dağılacağını fark ettiğiniz an kendinize şunu tekrarlayın: “Şimdi burada ol”. Bunu aklınıza başka işler gelip gittiğinde ya da düşüncelerinizi kontrol edemediğinizde de kullanabilirsiniz.

Örümcek tekniği

Yine Kansas State Üniversitesi’nin benim oldukça faydalı bulduğum bir başka tekniği daha var. Kendinizi bir örümcek yerine koyun ve bulunduğunuz mekânı kendi ördüğünüz ağ olarak hayal edin. Örümcekler ağlarının merkezinde dururlarken dış bir etmen tarafından rahatsız edildiklerinde önce onun ne olduğuna bir bakarlar, eğer zararsız bir durum olduğuna kanaat getirirlerse bir daha yerlerinden kıpırdamaya tenezzül etmezler. Bu gerçekten konsantrasyonda son noktadır. Siz de düşüncelerinizi dağıtmaya müsait bir dış etmenin varlığını hissettiğinizde profesyonelliğinizi koruyun ve bir örümcek gibi etrafta olup biten cılız sesleri boş verin. Örümcekler havalıdır.

Konsantrasyon anında bulunan başka insanları gözlemleyin

Bunu kendi arkadaşlarımla aynı masada çalışırken öğrendim. Her ne kadar sohbete müsait bir ortam olsa da tek bir arkadaşım –yapması gereken iş hepimizinkinden önemliydi- ne desek duymuyor, gözlerini ekranından ayırmıyor, ara verdiğinde ise hepimizden neşeli bir şekilde kendini dinlendiriyordu. Başkalarını izlemek size işi usta-çırak ilişkisiyle kavrama imkanı verir.

Endişelenme zamanı

Eğer endişeli ya da oldukça düşünceli bir yapıya sahipseniz nerede olursanız olun sizinle olan beyniniz çoğu zaman yolunuzu kesecektir. Bunun çalışmalarınızın önüne geçmesini önlemenin en iyi yolu, endişelenmek için kendinize ayrı bir zaman belirlemektir. Böylece işin ortasında bu düşünceler sizi sardığında onları daha kolay bertaraf edebilecek ve diyelim ki 16.30 ve 17.00 arası olarak belirlediğiniz zamanınızda doyasıya endişelerinizi çözmeyi deneyebileceksiniz.

Bol bol su için…

 

Share this Post